Leváctví není žádná levota a doby, kdy rodiče i učitelé plácali leváky přes prsty a nutili je přendávat pero či lžíci do druhé ruky, jsou naštěstí dávno pryč. Leváci, kterých je v populaci přibližně 10 %, dnes mají spíše háv výjimečnosti než nálepku podivínství. Pokud je váš předškolák levák, není důvod k panice. Leváctví nemá negativní vliv na jeho schopnost učení, psaní, kreslení či vystřihování složitých útvarů. Učení i tvoření svému potomkovi ale výrazně usnadníte, když ho podpoříte pomůckami určenými přímo pro leváky.
Pravák nebo levák?
Nejedno batole preferuje dlouho levou ruku. O leváctví či praváctví se definitivně rozhodne obvykle do čtvrtého roku věku dítěte, tedy přibližně ve školce. Děti, u kterých není o lateralitě (tedy stranové preferenci) jasno, jsou mnohdy ještě před nástupem do první třídy vyslány do speciálně pedagogické poradny, kde vám s určením pomohou. V některých případech ale prostě ještě není rozhodnuto a nástup do školy se doporučí o rok odložit. Špatně určená lateralita či přeučování z levé ruky na pravou může způsobit vážné problémy. V Československu bylo přeučování v roce 1967 zakázáno zvláštním výnosem Ministerstva školství, jehož podkladem byly tehdy nejnovější poznatky z vývojové psychologie, neurologie a pedagogiky. Odborný názor v tomto směru dnes spíše ještě zesílil. Přibližně 2 % populace jsou pak opravdu obouruká.
Nejste si jistí?
Pozorujte své dítě. Možná váš potomek bere lžíci pravou rukou stejně jako všichni ostatní u stolu, věnujte ale pozornost i situacím, které nejsou vázány společenskou konvencí. Dominance jedné strany se nevztahuje jen k používání rukou. Jakou nohou se odráží na koloběžce? Kterou nohu strká první do nohavice? Ke kterému uchu přikládá automaticky telefon? Jakým okem kouká skrz dalekohled z ruličky papíru? Pokud vaše dítě ještě není vyhraněné, dávejte mu věci na střed a nechte ho rozhodnout, do které ruky chce věc vzít.
Máte jasno?
Tak nastal ten správný okamžik, vybavit dítě pomůckami pro leváky. Levák s pomůckami pro praváky působí zpravidla trochu neobratně. Tužky či nůžky drží mnohdy v podivném sklonu, což není dobré pro jeho záda a držení těla celkově. Dnes už najdeme naštěstí řadu značek, které se zabývají výrobou ergonomických pomůcek pro obě ručky.
Tužka je základ
Tužky a pastelky jsou základní stavební jednotkou každého penálu či dětského pracovního stolu. Naučit dítě správný úchop tužky není úplně jednoduché, ať už preferují tu či onu ruku. Špatně položené základy se pak ukáží právě v prvních písankách malého školáka. Tradiční německá značka Stabilo vyrábí ergonomické varianty pro praváky i leváky. Jejich tužka je trojhranná a nabízí neklouzavé prohlubně pro uvolněné držení bez zbytečné křeče. Žlutá či červená koncovka tužky jasně odlišuje variantu pro praváky a pro leváky. Do nákupního košíku nezapomeňte přibalit i ořezávátko pro leváky! Možná je to maličkost pro vás, nicméně velký pomocník pro leváka.
Pro první krasopsaní
Křečovité držení pera může způsobovat bolest zad i hlavy. Roller STABILO EASY Start, který je určen pro čerstvé školáky, na to myslí. Jeho povrch je neklouzavý a aerodynamicky tvarovaný pro pravou či levou ruku. Ještě o krok dál jde pero STABILO EASY Birdy stejné značky s vyměnitelnými hroty, které umožňuje hroty dotahovat přímo podle potřeb vašeho dítěte.
Jednou z velkých nevýhod psaní levou rukou je stínění již napsaného textu a vysoké riziko jeho rozmazání. Pokuste se ve škole usadit svého leváka do řady u okna a nezapomeňte na piják a zmizík. Pera z řady STABILO EASY Start nedělají kaňky a rychle zasychají, nicméně i jejich náplň je, jak se pro první psaní obvykle doporučuje, inkoustová a k rozmazání tedy může dojít.
Nezbytné nůžky
Jestli někdo působí nemotorně, pak levák, který se snaží vystřihovat do papíru detaily nůžkami pro praváka. Speciální nůžky ocení váš malý levák už v předškolním věku během prvních výtvarných počinů. Dětské nůžky pro leváky značky Herlitz s kulatou špičkou můžete dát svému potomkovi bez obav i do školky. Levák, který jednou stříhá se správnými nůžkami už nechce jiné.
První i pokročilé rýsování
Napadlo vás někdy, že leváci ocení i obrácená pravítka? Rozdíl oproti pravítkům standardním je v otočení všech stupnic. Stupnice začínají napravo a jsou číslovány od pravé strany doleva. Není to trochu zbytečné? Zkuste si jako pravák či pravačka něco narýsovat s pravítky pro leváky a uvidíte sami. Levák bude svou přímku či úsečku vždy rýsovat zprava doleva a ocení jak klasické pravítko v obrácené variantě, tak pravoúhlý trojúhelník či úhloměr. Nepřidělávejte svým dětem práci, matematika dá zabrat i s tím správným vybavením.
Prodraží se leváctví?
Tady vás můžeme uklidnit. Pokud chcete pro své potomky ergonomické pomůcky, stojí ty pro praváky i leváky úplně stejně. Žádný příplatek za „obrácení stran“ vás nečeká. Výběr psacích potřeb pro děti, které se psát teprve učí, není radno podcenit. Špatné základy se špatně přeučují a je lepší si v počátku za pomůcky připlatit, než později vyhledávat konzultace v odborných poradnách. Na pomůcky, jejichž cena se pohybuje v řádech stokorun, je ale potřeba dávat pozor. I proto mají například ty od značky Stabilo štítek na jméno, aby se tak snadno nepoztrácely.
Leváctví není hendikep. Možná teď máte pocit, že leváctví je komplikace a zátěž navíc. Tak to ale opravdu připadá jen pravákům. Pro leváky je to situace zcela přirozená. S perem v levé ruce prošly světovými dějinami stovky významných a úspěšných osobností jako Mozart, Bach, Goethe, Kafka, da Vinci, Obama, Havel nebo Picasso. Levačka sehrála svou roli i v úspěchu Pelého, Maradony nebo Messiho. Levou rukou kreslil Josef Lada český venkov, Alfons Mucha Slovanskou epopej a Matt Groening celé Simpsonovi. O své leváky vážně nemusíte mít zbytečné obavy. Jde jen o to, nabídnout jim tu správnou pomocnou ruku.