UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
kancelarsky_papir

Druhy kancelářských papírů

Možná si myslíte, že kancelářský papír není zrovna zajímavé, a už vůbec ne zábavné téma, ale opak je pravdou. Vždyť právě o něm pojednává slavný britský sitcom Kancl, který proslavil Rickyho Gervaise a jehož americká verze čítá 188 dílů. Fiktivní dokument o firmě, prodávající kancelářský papír, přináší nejen více než 75 hodin plných smíchu, ale i svědectví, že tento – na první pohled nenápadný – produkt si rozhodně zasluhuje pozornost. Jaké jsou jeho druhy?

Pro většinu lidí to je automatická věc, o které ani nepřemýšlí. Zkrátka přijdou v práci k tiskárně, stisknou tlačítko a během popíjení kávy čekají na výsledek. Ten často neodpovídá očekávání, jenže stroj je v tom nevinně.  Důvodem je totiž nevhodně použitý papír. Rázem se musí volat o pomoc, ačkoliv té nešťastné situaci šlo snadno předejít.  Stačilo použít správný typ kancelářského papíru.

kancelarsky_papir
Co vám přinese používání správného typu kancelářského papíru?

 

  • Vyšší kvalitu tisku.
  • Bezproblémový tisk.
  • Nižší náklady na tisk.
  • Delší životnost tiskárny.
Druhy kancelářských papírů

 

Pojďme si už tedy představit hlavní druhy kancelářských papírů.

I. Xerografický papír

Xerografický, jinak kvůli ofsetovému tisku inkoustových tiskáren nazývaný také ofsetový papír, je nejběžnější kancelářský papír. Vyrábí se v mnoha formátech i gramáži a podle kvality se dělí do třech skupin:

Kancelářský papír třídy A je papír nejvyšší kvality, který je vhodný pro oboustranný tisk prezentačních materiálů (vizitek, magazínů, letáků, diplomové práce) na inkoustových tiskárnách. Mezi nejoblíbenější špičkové produkty patří IQ Premium A4 160 g od firmy Mondi či papír A4 kvalita A 80 g od společnosti Smartline.

Kancelářský papír třídy B je papír vyšší kvality, který je vhodný  pro oboustranný tisk interních dokumentů (formulářů či různých manuálů) na laserových i inkoustových tiskárnách. Naši zákazníci si pochvalují například řadu High Standard od firmy Europapier, a to jak ve formátu A3, tak A4 a A5.

Kancelářský papír třídy C je klasický copy papír, který je vhodný pro jednostranný tisk každodenních administrativních záležitostí (e-mailů, dodacích listů či faktur) v laserových tiskárnách a kopírkách.

iq_premium_papir

II. Recyklovaný papír

Recyklovaný papír se vyrábí z již použitého papíru. Jde o levnější a k přírodě šetrnější variantu xeroxového papíru. Má podobnou kvalitu jako xeroxový papír typu C, proto je vhodný především pro tisk běžných dokumentů. Na propagační materiály ho rozhodně nedoporučujeme.

III. Křídový papír

Křídový papír je z obou stran natřený křídovou vrstvou – matnou, nebo lesklou. Je hladší, jemnější a bělejší než xeroxový i recyklovaný papír. Vyniká také sytými a ostrými barvami. Díky tomu se hodí i pro tisk prezentačních předmětů, jako jsou vizitky, vstupenky, plakáty, magazíny, restaurační meníčka, kalendáře apod.

IV. LWC papír

LWC (light weight coated) papír představuje ekonomičtější alternativu křídového papíru. Také obsahuje vrstvou křídy, ale je o něco matnější. Proto se používá zejména pro tisk levnějších časopisů nebo letáků.

Chcete poradit s výběrem kancelářského papíru?

 

Stále váháte, jaký typ kancelářského papíru je pro vaší tiskárnu ideální? Kontaktujte naší zákaznickou podporu. Rádi vám poradíme.

« Zpět
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky