UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
prepisovatelna_pera

Kouzlo přepisovatelných per

„Člověk, jenž nikdy nemění své názory, je jako stojatá voda a plodí plazy mysli,“ napsal už koncem 19. století anglický básník William Blake. My máme tuto myšlenku díky slavnému bonmotu pana prezidenta spojenou s trochu ostřejším jazykem, ale poselství zůstává stejné: takřka každý z nás někdy udělá chybu, kterou si uvědomí až později – a nejraději by své původní rozhodnutí vzal zpět. Vymazal ho. A nahradil, aniž si toho někdo všimnul. V reálném životě sci-fi, ale u psacích potřeb standard. Objevte kouzlo přepisovatelných per.

prepisovatelna_pera
Přepište dějiny

 

Hokejový komentátor Robert Záruba je známý svou precizní přípravou, kdy si vede pečlivé statistiky a o každém hráči má několik stránek ručně psaných poznámek. A nikdo není neomylný, takže i on určitě občas udělá chybu ve jméně, dopustí se hrubky nebo si splete číslovku, protože myšlenkami už je o řádek dál. Ale pokud používá přepisovatelná pera, tak si pokaždé může s úsměvem zopakovat svoji legendární hlášku z naganského finále.

Daný přešlap hravě opraví tím, že ho jednoduše vygumuje a nahradí správnou variantou. Přepisovatelná pera totiž umožňují snadno napravit všechny chyby, kterých se dopustíme. Alespoň ty na papíru. Proto není překvapením, že v posledních letech patří mezi nejpopulárnější psací potřeby. A neobejde se bez nich žádný penál nebo pouzdro starších žáků, ale i šuplíky větších studentů a kanceláře dospělých.

Dvě výjimky

 

Přepisovatelná pera nemají místo pouze v aktovce některých prvňáčků. “Úchopová zóna tzv. gumových per je měkká, ale není dále tvarovaná do trojhranu. To není na závadu u dětí, které už mají nacvičený správný úchop. V opačném případě je však na místě používat ergonomické psací potřeby, s nimiž si správný úchop osvojí,” říká Renata Unger ze společnosti Václav Čížek, s.r.o.

Ta je také nedoporučuje dětem, které se teprve učí psát. “Během tohoto procesu se můžou vyskytnout problémy. A pokud by dítě napsaný text neustále gumovalo, učitelka ho nebude schopná analyzovat, identifikovat problém a najít řešení, které by školákovi pomohlo,” vysvětluje Unger a dodává, že jde o jediné situace, kdy je lepší používat klasická pera.

Ve všech ostatních jednoznačně preferuje ta přepisovatelná. Například Pilot FriXion. Tato společnost díky více než století trvajícímu vývoji nabízí vysoce kvalitní psací potřeby a mnoho z nich, včetně gumovacích per, je vyráběno s ohledem na životní prostředí.

Pilot_FriXion
Kouzelná pera

 

Mezi školáky je doslova fenoménem gumovací pero Pilot FriXion Ball, často označované jako kouzelné pero. Oprávněně. Pomocí gumování (tepelného tření) s ním můžete nejen požadovanou pasáž odstranit, ale hned poté i přepsat bez toho, aby tato oprava byla jakkoliv vidět. Speciální guma na druhé straně pera totiž nijak nepoškodí a neprotrhne papír.

Děti okouzlily ale i zcela praktické vlastnosti. S pery se píše velmi lehce, takže na ně není nutné tlačit, příjemně se drží a každá z široké škály barev přesně odpovídá barvě těla pera. Učitelky ocení úhledně napsané domácí úkoly bez škrtanců, děti pak jasně čitelné poznámky z hodin, až se z nich budou učit na test.

Zejména ty menší pak nadchne ještě jedna “magická” charakteristika pilotek. Teplo bere, zima dává – při vystavení papíru teplotě -10 °C se smazané pasáže znovu zobrazí. Stačí ho tedy vložit na chvíli do mrazáku (nebo odjet na Sibiř, co je vám příjemnější) a hned můžete objevit třeba skrytou mapu k pokladu nebo tajný dopis Ježíškovi, který dokáže přečíst pouze on. U přepisovatelných per se zkrátka fantazii ani zábavě z ní plynoucí meze nekladou.

gumovaci_fixy

Jejich jediná překážka spočívá v tom, že gumový inkoust ani guma pro vymazání stop nevydrží věčně, a proto je po určité době nutné do přepisovatelného pera dokoupit nové náplně nebo samostatnou pryž. Zamilovali jste si unikátní technologii s termosenzitivním inkoustem? Máme pro vás dobrou zprávu: můžete objevit kouzlo i přepisovatelných fixů, zvýrazňovačů či rollerů. Zažijete s nimi krásné chvíle, které z paměti jen tak nevymažete.

« Zpět
5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky