UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
drzeni_tela

Správné držení těla při sezení v lavici u stolu

Většina dětí je po přechodu ze školky do první třídy jak z divokých vajec a může mít problém s udržením pozornosti často díky nesprávnému držení těla při sezení v lavici. Buďte bez obav, paní učitelka na optimální sed vašeho školáka dohlédne a pohlídá, aby ho dodržoval. V tomto článku se ale zaměříme na to, jak jí můžete ulehčit práci a vštípit dětem zásady správného sedu i doma. Věděli jste například, že byste od dvou let věku dítěte měli i vy dodržovat zásady optimálního sedu, protože děti se v útlém věku učí zejména nápodobou?

8 z 10 dospělých sedí špatně

 

Pravděpodobně to znáte sami z práce. Trpí tím totiž až 80 % dospělých. S malými přestávkami sedíte X hodin u počítače, musíte se soustředit a neustále něco ťukáte do klávesnice. Po určité době ale začnete pociťovat lehký diskomfort, který časem přejde až do drobné bolesti v zádech. A vaše efektivita rázem klesá. Většinou za to může dlouhodobý strnulý sed v nesprávné poloze. A u malých dětí, které tráví hodiny u telefonů a tabletů, tomu není jinak.

Proč je správné držení těla při sezení tak důležité?

 

Nesprávné držení těla při sezení způsobuje bolesti zad, hlavy a břicha. Zrychluje také fyzickou i duševní únavu, což vede k výpadkům pozornosti a ztíženému učení. Proto je nutné osvojit si optimální sed co nejdříve, aby se děti mohly plně soustředit na výuku a ani po několika hodinách v lavici je nic nebolelo. Jejich čas ve škole tak bude efektivní a zároveň se tím výrazně sníží pravděpodobnost vzniku chronických problémů v dospělosti.

Fyzioterapeutka a dlouholetá učitelka, Mgr. Petra Nyklová, DiS., autorka projektu Zdravé štístko, k tomu dodává: „Důsledky celodenního špatného sezení se většinou projeví až v pozdějším věku. Díky optimální sedu u dětí zlepšíte jejich koncentraci, ale také předejdete komplikacím, jako jsou bolesti zad, krční páteře, zhoršené dýchání či dokonce špatné trávení.“

Zásady správného sedu

 

Existuje několik teoretických koncepcí správného sedu. Všechny ale mají společnou hlavní myšlenku – snahu o zajištění vzpřímeného sedu s alespoň částečným zachováním bederního prohnutí páteře. Nejrozšířenější je asi tzv. odlehčený Brügerrův sed, podobný poloze, označované jako střední sezení.

Při něm je pánev lehce překlopena vpřed, čímž se docílí zachování esovitého zakřivení páteře. Kyčle zůstávají o několik centimetrů výše než kolena a nohy jsou rozkročené tak, aby mezi stehny byl úhel alespoň 45 stupňů. Ramena zůstávají volně spuštěná, hrudník zvednutý a dýchání probíhá do břicha.

Jenže i optimální poloha vsedě se po určité době stává únavnou. Proto není na škodu je občas prostřídávat se zadním a předním sezením v kombinaci se sedem na balanční podložce, např. gymballu.

Zadní sezení je poloha s mírným záklonem trupu, při kterém je páteř správně podepřena. Polohu děti využijí např. při relaxaci, poslouchání výkladu paní učitelky či sledování tabule.

Další variantou je přední sed, kde se stačí naklonit nad stůl tak, aby lokty byly opřeny o desku stolu a jejich klouby svíraly pravý úhel, tedy 90 stupňů. Je to nejčastěji používaná varianta sedu v lavici, např. při psaní do sešitu, čtení nebo psaní na klávesnici.

Petra Nyklová zdůrazňuje výhody balančních židlí pro optimální sed: „Dlouhodobé, vnějšími okolnostmi vynucené, sezení ve škole a v práci vede k útlumu aktivity svalů v okolí páteře. Dynamická židle dostává sezení na novou úroveň. Díky opoře dolních končetin o chodidla se reflexně zapínají zejména vzpřimovače páteře. Pohupování na nestabilní podložce pak ještě nutí dítě zapojovat různé svalové skupiny, které v danou chvíli udržují rovnováhu.”

Balanční míč

 

Využívání balančních míčů se stává stále populárnější. A není se čemu divit. Umožňuje správné držení těla, optimální sed a vede k aktivaci svalů na přední i zadní straně trupu. Mějte ale na paměti, že sezení na míči by mělo fungovat jen jako doplnění klasického sezení. Jeho délka by neměla přesáhnout 30 minut. V opačném totiž hrozí únava zádového svalstva a vlivem přetížení se u dětí mohou dostavit bolesti zad.

Před využíváním míče je také nezbytně nutné, aby dítě už dokonale ovládalo správný vzpřímený sed. Proto doporučujeme prvotní naučení a odbornou instrukci od fyzioterapeuta nebo rehabilitačního lékaře. Teprve pak budete mít jistotu, že si váš školák sezením na balančním míči osvojí správné držení těla – a ne naopak.

Petra Nyklová dodává: „Naučit děti optimální sed by měla být jedna z prvních věcí, na kterou se paní učitelka po nástupu dětí do školy zaměří. A v případě identifikování problémů by se je měla ve spolupráci s rodiči snažit vyřešit, aby dítěti vštípili zásady optimálního sedu. Ten totiž zásadním způsobem pomáhá k uvolněné ruce při psaní, k dobré koncentraci a tím pádem i k dobrému prospěchu.”

 

« Zpět
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky