UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
prvni-psani-bez-prehmatu

První psaní bez přehmatů

Jestli je pro malé školáky něco velká věda, je to první psaní. První písanky, první pera, první kaňky a šmouhy. Kdo by si je nepamatoval? Podstatně jiná, než si pamatujeme, je ale nabídka psacích pomůcek určených pro školáky. Pojďme se společně zorientovat v džungli per, rollerů, ergonomických vychytávek a zmizíků a vybrat to, co váš novopečený prvňáček skutečně potřebuje.

Dobrý start

Většina učitelů začíná s dětmi psát obyčejnou tužkou. Parádní první pera tak obvykle v penálu pár měsíců na svou chvíli čekají. „Hlavním průvodcem bývá seznam doporučených pomůcek, který dostávají rodiče prvňáčků před nástupem do školy. Každá škola a každý učitel vychází ze svých zkušeností a znalostí,” radí, jak začít s výběrem, David Tichý ze společnosti Activa, která má zkušenost s řadou tuzemských i zahraničních výrobců psacích pomůcek. „Jak tužky, tak pera by ale měly být ergonomicky uzpůsobeny správnému úchopu, což může být například tvarově odlišná část přibližně 3 centimetry nad hrotem tužky,” dodává.

Zatímco jedni učitelé upřednostní inkoustová pera s hrotem, jiní doporučí takzvaný roller – tedy inkoustové pero bez hrotu – a pera s hrotem doporučí až později. Nespěchejte tedy s nákupem a na seznam ze školy si počkejte. „Zastávám názor, že když děti nastupují do první třídy, ještě by v penále neměly mít psací pero. Rodiče by ho měli jít koupit spolu s dítětem tehdy, kdy s ním ve škole začíná skutečně psát, což je přibližně ke konci prvního pololetí, tedy v lednu. Děti by si měly v obchodě pero rozhodně vyzkoušet,” potvrzuje názor, že s nákupem není třeba spěchat Tereza Hadrbolcová ze společnosti Stabilo, která má zvláštní řadu per, tužek a pastelek pro začínající „psavce”. Právě tužky od Stabilo pak mohou být ergonomickým řešením pro úplně první psaní.

Pera s hrotem

Objevilo se na školním seznamu doporučení na pero s hrotem či kuličkové pero? Máte z čeho vybírat. Hvězdou mezi ergonomickými pery pro prvňáčky jsou právě ty od značky Stabilo, od které si můžete vybrat též roller se stejnými ergonomickými vlastnostmi. Nepřehlédněte, že pera z řady Stabilo Easy Start určená pro prvňáčky se speciálně upravují jak pro praváky, tak pro leváky. První pero musí podporovat správný úchop, pozornost tedy určitě věnujte úchopové zóně pera. „Důležité je, aby zóna byla neklouzavá. Děti ještě nemají psaní zautomatizované, ruka se jim při psaní obvykle potí a pero má tendenci klouzat, což vede ke křečovitému úchopu,” vysvětluje, čeho si všímat, Hadrbolcová ze Stabila. Pera i rollery od Stabila mají velmi souvislou linku, dají se zmizíkovat, nedělají kaňky a nerozmazávají se, což zvlášť ocení malí leváci. Jejich náplň lze snadno vyměnit a zvolit i šířku stopy (0,3 nebo 0,5 mm). Pero disponuje štítkem, který lze podepsat. V řadě Easy Start od Stabilo pak najdete i další ergonomické pomůcky pro prvňáčky, jako jsou tužky, pastelky či ořezávátka

Mezi pery s hrotem můžete najít alternativu například od firmy Herlitz nebo Centropen.

Rollery

Pojem roller vám nic neříká? Většina z nás ho ale dobře zná, a to pod názvem Tornado. Tornado značky Centropen totiž vtrhlo do našich penálů už před více než dvaceti lety a svou zkušenost s ním tak má i generace současných rodičů. Je to stálice. Jeho linka se nerozpíjí, nepropíjí a nedělá kaňky, přesto se jeho modrý inkoust dá zmizíkovat. Tornado má jednoduchý ergonomický protiskluzový úchop vhodný pro praváky i leváky. Koupit se dá v nespočtu designů a dokonce i vůní, takže ani po letech rozhodně nenudí.

Kvalitní rollery s velmi tenkou linkou nabízí také německá značka Schneider. Jejich hroty dokáží vykouzlit dokonalou linku a některá nabízí i možnost dokoupit bombičky, roller tak není na jedno použití. Gumový ergonomický úchop je samozřejmostí.

Správný úchop, sed a rizika

„Správný úchop a správné pero má vliv nejen na kvalitu kresby, čitelnost, rychlost a úhlednost písma. Významně ovlivňuje i soustředění, uvolnění mluvidel, ale také celého těla, a tím i procesy jako pozornost a myšlení,” zdůrazňuje důležitost úchopu Hadrbolcová ze Stabila. Děti nacvičují správný úchop už v předškolním věku – vše nezačíná usazením do lavice a špatný návyk se jen těžko odstraňuje. Pokud máte zvídavého předškoláka, který si zkouší psát sám už ve školkovém věku, věnujte pozornost tomu, čím píše a vyměňte mu včas obyčejnou reklamní propisku třeba za ergonomickou tužku. „Špatný úchop může způsobit bolesti hlavy, páteře a dokonce i křeče, což samozřejmě negativně ovlivňuje soustředění dítěte. Je ale na místě poznamenat, že krom úchopu je neméně důležité, aby dítě u psaní také správně sedělo,” dodává David Tichý ze společnosti Activa. To potvrzuje i dětská fyzioterapeutka Michaela Voltrová.

„Nejen pro prvňáčky je dlouhodobý sed velmi náročný a nemůžeme očekávat, že budou sedět 45 minut téměř nehybně ve vzpřímeném sedu. Na co si dát opravdu pozor je předsun hlavy, kdy dítě sedí nahrbené, brada je vysunuta vpřed a do záklonu,” varuje fyzioterapeutka. „Tento předsun může způsobovat bolesti hlavy. Důležité jsou i přestávky, kdy se děti mohou projít, protáhnout, tedy opět změnit polohu. Velmi vhodná je všestranná pohybová aktivita mimo školní lavice,” uzavírá Michaela Voltrová. Obecně je pak důležitá výška stolu i židle a možnost dosáhnout oběma chodidly na podlahu. Kyčle dítěte musí být vždy výš než jeho kolena.

Co je skutečně ergo?

Trh i poptávka po ergonomických pomůckách rozhodně roste. „Čím dál více rodičů si uvědomuje důležitost správného úchopu a správného psaní. Naše výrobky byly vyvinuty za pomoci předních německých odborníků na motorické dovednosti a můžeme se za ně zaručit. Ne všechny ergonomické produkty jsou ale opravdu ergonomické,” vysvětluje Tereza Hadrbolcová ze Stabila. Na „fake” lze narazit v každé oblasti, i v oblasti psacích pomůcek. Věnujte pozornost tomu, kdo produkty vyvíjel, kdo a proč je doporučuje, co je opravdu ergonomické a co si na ergonomii jen hraje. Věříme, že když se každý rodič seznámí (byť jen základně) s tím, co trh nabízí, neudělá při výběru chybu.

« Zpět
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky