UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
pastelky

O čem všem je řeč, když je řeč o pastelkách

Pastelky máme všichni spojené hlavně s dětstvím. Každý měl nepočítaně balíčků, které postupně promíchal, poztrácel a polámal. Minimálně ti z nás, kdo byli fanoušky omalovánek, ale ví, že s některými se kreslilo výrazně lépe než s jinými. Měly sytější barvy, dobře se ořezávaly, nelámaly a nemuselo se na ně tlačit. Které to byly a jak je správně vybrat i dnes?

Tuha je základ

Základní rozdíl je mezi pastelkami pro školáky a pastelkami uměleckými. V obou případech mají jedno společné – dobrá pastelka se od špatné liší kvalitou tuhy. “V případě pastelek o kvalitní tuze rozhodují zejména pigmenty. Pokud tuha obsahuje nekvalitní pigmenty, je přenos barvy na papír náročnější a výsledek neuspokojivý. Barva stopy totiž neodpovídá i při silnějším tlaku barvě tuhy v pastelce. Samozřejmě i konzistence tuhy je důležitá, protože nekvalitní tuha se také snadněji láme a hůře ořezává,” popisuje, jak poznáme nekvalitní tuhu Dagmar Valoušková, brand manažerka značky Maped a Faber-Castell ze společnosti Activa.

Jak poznat nekvalitní tuhu už v obchodě a neodnést ji domů? To je těžká věc. Zkuste dát důvěru některé ze zavedených značek jako je Koh-i-noor, Maped, Faber-Castell, nebo třeba STABILO. Připlatíte řádově pár desítek korun a vyhnete se nemilému překvapení. Nekvalitní tuha umí napáchat větší škody, než jsou méně pestré barvy. Děti mají tendenci na tuhu více tlačit, aby dosáhly sytého odstínu, což vede k deformaci jejich úchopu.

Pastelky umělecké

Pokud hledáte pastelky umělecké, je důležitým atributem také tzv. světlostálost. Ta souvisí opět s pigmentem, respektive s jeho odolností vůči slunečnímu záření. “Například pro umělecké pastelky od značky Faber-Castell se používá značení podle počtu hvězdiček, kdy tři hvězdičky mají pastelky s nejvyšší světlostálostí, která odolá i přímému slunečnímu svitu,” upřesňuje Dagmar Valoušková. Umělecké pastelky lze pořídit v různé škále odstínů od sady po 12 kusech až po sady po 72 odstínech, kde najdete každou barvu ve všech myslitelných odstínech.

Samostatnou kategorií je pastelka akvarelová. “Klasické pastelky mají tuhu, jejíž stopa je odolná vůči vodě. Akvarelové pastelky naopak mají tuhu rozmývatelnou, což se dá využít pro následné rozmalování štětcem, míchání nových odstínů a podobně,” vysvětluje rozdíl Valoušková. I akvarelové pastelky jsou dostupné v běžných podobách pro děti, nebo v umělecké pro vyspělejší uživatele.

Pastelky pro děti a do školy

Krom kvalitní tuhy je nepochybně významným kritériem pro výběr pastelek pro děti a školáky i tvar pastelky. Krom šestihranných a kulatých pastelek lze koupit pastelky trojhranné, nebo jinak ergonomicky přizpůsobené. Značka STABILO nabízí pastelky se zvláštními ergonomickými zářezy, které se liší pro správný úchop praváků i leváků. Pro nejmenší – tedy děti, které přechází z voskovek do dlaně na pastelky – jsou vhodné STABILO Woody, které jsou pastelkou, voskovkou i vodovkou v jednom. Značka Faber Castell vyrábí také pastelky s protiskluzovými efekty v trojhranném provedení. Od značky Maped můžete koupit různé varianty trojhranných pastelek, včetně širší varianty pro menší děti i odvážnějších designů. 

Doplňky a specialitky

K pastelkám patří také ořezávátko. Praktické pro školáky je to se zásobníkem, které dokáže ořezat standardní tloušťku tužky a pastelky i ty o něco širší. Přímo pro pastelky lze najít i speciální ořezávátko, které neořezává do úplného hrotu, ale dokulata, aby se s pastelkou lépe malovalo. Taky už dnes seženete i pastelky, které lze gumovat a není to na úkor kvality tuhy. Sáhněte například po těch od Mapedu.

« Zpět
5 1 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky