UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
prvni-umelecke-pociny

Úplně první umělecké počiny a co pořídit

Batolata jsou velcí umělci. Dlouho ale neposedí, a ne vždy se dokáží držet papíru. Jak velkou tvůrčí svobodu jim chcete a můžete poskytnout, je na vás. Rozhodně je ale do začátku můžete podpořit dobře připraveným prostředím a pomůckami, se kterými si intuitivně poradí. Nechte promluvit dětskou fantazii a radujte se společně z výsledků. Přinášíme tipy a rady, jak tvořit s těmi úplně nejmenšími a co jim pořídit.

Kdy moje dítě začne kreslit?

Schopnosti kreslit předchází dovyvinutí hrubé motoriky. Co to znamená? Například to, že děti zvládají skákat po jedné i druhé noze, nebo při chůzi ze schodů střídají pravidelně pravou a levou. Vzít do ruky tužku a vytvořit abstraktní dílko (rozumějte spíše čmáranici) ale zvládnou samozřejmě téměř okamžitě a stejně tak jim bude tvoření přinášet radost dřív, než tuto schopnost zcela ovládnou. 

Kde zřídit první “ateliér”?

U stolku? Na zemi? Má dítě spíš sedět nebo stát? Co je správně? “Všechny varianty jsou v pořádku. Malé děti dlouho nevydrží u jedné aktivity, natož v jedné poloze. Je dobré nabízet dětem variabilitu, tedy klidně tvoření na zemi, ve stoje u stolku, nebo v sedě u stolku, zde je ale důležité, aby děti měly opřená chodidla,” vysvětluje dětská fyzioterapeutka Michaela Voltrová. U stolku by při psaní či kreslení (nebo různém patlání), mělo mít dítě tři opěrné body – obě nohy opřené o podlahu a jednu ruku o stolek. Druhá je pak volná a může se věnovat papíru. Pokud vaše batole (1-3 roky) u dětského stolku ještě nedosáhne nohama na zem, je dobré je podložit nebo mu nabídnout tvoření na zemi.

Pozice na zemi je v lecčems příhodná. Menším dětem totiž vyhovuje velký prostor pro rozmáchlá gesta a zem je pro ně přirozenějším místem pro pohyb než stolek. Pořiďte velkoformátové papíry či čtvrtky, ať se nemusíte bát o podlahu a nemusíte nad malým umělcem stát a trnout.

Jak vybrat první pastelky?

Zapomeňte na úvod na klasické tenké pastelky. Nic jimi nezkazíte, ale nejsou pro batole a jeho úchop přirozené. Dětský úchop, tak jako jakýkoliv pohyb, prochází určitými stadii a vývojem a tím prvním je dlaňový. Tedy úchop v celé ruce či pěstičce. S tenkými pastelkami se v tomto stadiu nemanipuluje dobře. Zároveň tím proces či vývoj ke správnému špetkovému úchopu nijak neurychlíte.

Vyberte svým dětem do uměleckých začátků pastelky, které se dobře drží v celé ruce. Například pastely značky Maped jsou pro děti už od jednoho roku a příjemně se jim schovají v dlani. Pohodlné držení umožňují i voskovky od STABILO, které lze také roztírat vodou. Je jen na vás, zda jste připraveni svým dětem tento zázrak odtajnit. Bydlíte v klidné ulici nebo disponujete dvorkem? Pořiďte kyblík plný tlustých kříd značky Colorino a vězte, že vaše okolí už nebude nikdy veselejší a barevnější. Příjemné pro malé dlaně jsou i roztomilé voskové “buráky” od značky Y-plus.

Co ještě nejmenší zvládnou?

Děti milují razítka. Ne všechna razítka se ale dobře drží a snadno obtiskují. Vybírejte opět ty pro nejmenší, třeba zvířátka od značky Apli s příjemným držátkem nebo podobné od značky Aladine, ke kterým lze dokupovat i různobarevné inkoustové polštářky. Barva razítek pro nejmenší je pratelná a netoxická.

Jste ještě trochu odvážnější? Prozkoumejte možnosti prstových barev. Lze najít i pro děti od dvou let. Z oblečení je vyperete, z rukou snadno umyjete, ochranu zdi vám nikdo nezaručí. Zkuste třeba ty od značky Kores a vytvořte velkolepé dílko! 

« Zpět
3.7 3 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky