UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
vodovky_anilinky

Anilinky vs. vodové barvy

Nejen pivo, sklo nebo ženská krása. Víte, že Česká republika válcuje světovou konkurenci i na poli vodových barev? Opravdu. Tzv. anilinky od firmy Koh-i-noor patří mezi nejlépe hodnocené produkty v této kategorii na Amazonu. Co tento, pro mnohé zcela neznámý pojem, znamená a čím se oblíbený vývozní artikl liší od klasických vodovek? O tom pojednává dnešní článek.

Vodové barvy snad netřeba dlouze představovat.

Známe je totiž všichni. Bez ohledu na to, kolik nám je a v jaké éře jsme chodili do školy. Nebylo před nimi útěku za minulého režimu, v devadesátkách, na přelomu milénia a i dnes jsou klasické vodovky nedílnou součástí výtvarného kufříku každého, kdo navštěvuje první stupeň ZŠ. A mnohdy i ten druhý.

vodove_barvy
Vodovky ve třech větách

Vodou ředitelné barvy v pevných tabletách jsou levné, skladné a v porovnání s temperami či akvarely i lépe omyvatelné, takže se hodí pro malé děti a začátečníky, kteří touží objevit kouzlo rozpíjení barev, než se umělecky posunou na “vyšší level”. Jejich základní sada obsahuje 12 jemných a nepříliš výrazných barev. Větší sytosti zpravidla dosáhnete nanesením více vrstev.

Námi doporučované vodovky Koh-i-noor, které nabízíme ve dvou různých provedeních –  22,5 cm a 30 cm – jsou ale nadstandardně syté a hezky kreslí, aniž by bylo nutné je několikrát vrstvit.

vodovky
Použití vodovek

S vodovými barvami můžete malovat na suchý i mokrý papír. V prvním případě nehrozí nechtěné rozpití, ve druhém ho naopak cíleně dosáhnete, čímž vynikne jejich skutečná podstata a výjimečnost. Lze je kombinovat i s pastelkami, tužkou nebo voskovkami. Uvítáte je tedy například, pokud se rozhodnete vytvořit jednoduché přáníčko či handmade album.

A teď už k anilinkám.

Vodovky 2.0 – anilinky

Anilínové barvy jsou vlastně vodovky, které mají vysoký obsah pigmentu, díky čemuž se vyznačují velkou sytostí a jasem. Původní anilinky byly toxické, což už dávno neplatí. Jedno drobné negativum jim však zůstává – z rukou i oblečení je umyjete, resp. vyperete stejně obtížně, jako v minulosti.

anilinky
Použití anilinek

S anilínovými barvami se pracuje úplně stejně, jako s vodovkami. Ani nepotřebujete kupovat jiné štětce. Zacházení se nemění, možnosti použití ano. A to zásadně. Anilinky jsou totiž v pravém slova smyslu opravdu brilantní, což dle Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost primárně znamená oslnivý. Mají také krásné tóny a rychle zasychají. Proto se používají i pro speciální výtvarné techniky, jako je:

  • zdobení kraslic,
  • kolorování fotografií,
  • malba portrétů,
  • malba na dekorační předměty.
Závěr

Obecně platí, že klasické vodovky nabízí nepříliš výrazné barvy a jsou vhodné především pro menší děti a začínající umělce, zatímco anilinky disponují mnohem větší sytostí a možností použití, díky čemuž je ocení především o něco pokročilejší malíři. U oblíbených barev Koh-i-noor se však tyto rozdíly smazávají, protože i jejich standardní vodovky jsou velmi syté, proto při výběru barev berte v potaz zejména to, jak s nimi plánujete pracovat.  A jestli vám stačí “jen” nadstandardní sytost, nebo toužíte po opravdové brilantnosti.

« Zpět
3.9 9 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky